Menu
ZŠ a MŠ Osek
Základní škola
a Mateřská škola
Osek
okres Rokycany

Lyžařský výcvikový kurz Bublava - 14. - 19. 1. 2024

Lyžařský výcvikový kurz Bublava - 14. - 19. 1. 2024

DEN PRVNÍ – neděle
Už před 10. hodinou se scházíme před školou. Dorazili všichni a odjíždíme autobusem směr Bublava v plném počtu 22 dětí. Cesta proběhla bez problémů a v půl 1 už jsme u Penzionu Bublava.

Oběd si dáváme z vlastních zdrojů. Odpoledne už se vydáváme na svah, začátečníci lyžaři i snowboardisté se učí základy a zkouší si lyže i snowboardy. Pokročilí už otestují sjezdovky v areálu. Po večeři se seznamujeme na přednášce s pravidly bezpečného chování na sjezdových tratí FIS, sjezdové lyžování ,,Od základu“ – výstroj, výzbroj, rozdělujeme se do čtyř týmů a získáváme první body do soutěže družstev.

 

DEN DRUHÝ - pondělí

 Budíček je v půl 8, vstávání jde zatím dobře. Únava teprve přijde. Snídani si každý nabírá dle své chuti ze švédského stolu a v půl deváté už chystáme plnou polní před penzionem. Pokročilí lyžaři trénují smýkané oblouky, začátečníci využijí pás na dětském svahu na trénink pluhu, brzdění a někteří už i zatáčení. Snowboardisté kopec ještě šlapou po svém, ale odpoledne se již také nechají vyvézt na pásu. Při večeři již je znát únava, ale ještě nás čeká program v podobě přednášky o nejčastějších zraněních na sjezdovce a první pomoci, skupinová práce a využíváme pana instruktora Aubrechta k povídání o fungování vězeňské služby. Bohužel nás během odpoledne opouští s teplotou Anežka.

 

DEN TŘETÍ – úterý

Únava je znát, lyžaři si stěžují, že je bolí nohy v přeskáčích, někteří snowboardisté raději volí lehčí výukové tempo s odpočinkem pod kopcem. Družstvo pokročilých testuje i sedačkovou lanovku a nový svah, začínají s tréninkem carvingového oblouku, některým se do toho moc nechce. Začátečníci již vyjíždí na velký kopec kotvou, někteří se bojí sjet dolů, ale nakonec strach překonají a na konci dne se jim to už všem povede. Polední klid spousta žáků tráví spánkem. Únava se stupňuje i u učitelů, naštěstí máme chladivé gely a mastičky proti bolesti. Večerní program volíme raději také odpočinkový- denní  program, skupinové hry, organizované soutěže.

 

DEN ČTVRTÝ - středa

Odpoledne bude bez lyží a snowboardů, a tak se snažíme dopoledne využít na maximum. Pokročilé družstvo si bere školní snowblady, aby lépe pochopili carvingový oblouk, ale užívají si také funcarving. Začátečníci už napojují oblouk a zkouší také sedačkovou lanovku a nový svah. Začínáme také pomalu trénovat na slalom. Na snowboardu jsme všichni s pomocí lyžařů vyjeli kotvou na vrchol a dali si v pomalém tempu kopec dolů dle svých možností. Někteří stále s opatrností sesouvají padající list, někteří se snaží navazovat obloučky a jiní upevňují dovednosti v plynulejší jízdě. Odpoledne zahájíme přednáškou na horské službě a zjišťujeme, že práce záchranáře není vůbec jednoduchá. Každopádně po povídání s jedním z nich můžeme říct, že to jsou machři. Přednáška přímo na základně má jisté výhody - žáci si mohou prohlédnout jak veškeré vybavení, terénní auto i se vyfotit na čtyřkolce. Z horské služby pokračujeme pěšky na rozcestí Stříbrná, kde uspořádáme závody v evakuaci raněných. Začíná hustě sněžit, a tak k další hře škrtání čísel využijeme most pod sjezdovkou. Poslední kimovu hru už hrajeme ve stanu před penzionem. Večeře byla trochu dřív, půlka se vydává na večerní lyžování a zbytek čeká hraní deskovek, ale také vlasová a pleťová péče od holek. Po návratu z kopce ještě zhodnocení dne, videorozbor některých skupin.

DEN PÁTÝ – čtvrtek

Přichází den D, odpolední závody ve slalomu. Začátečníci ještě dopoledne zkouší také snowblady a na těch se jim už občas také daří carvingový oblouk. Pokročilí využívají čas k tréninku carvingu na dlouhých lyžích. Sílu do závodů nám dá k obědu kuře na paprice. Bohužel ještě než se nám podaří postavit slalom, Majda si zraní zápěstí a odchází na horskou službu, kde jí to zafixují dlahou. I v těžších podmínkách ale nakonec slalom projedou všichni a večer nás čeká vyhlášení, předávání medailí a odměn. V pokročilém družstvu lyžařů je na 1. místě Honza Pflégr, 2. místě Tomáš Svoboda a 3. místo obsadil Matyáš Rezek. U začátečníků 1. místo patří Jáchymu Sýkorovi, na 2. místě skončila Julča Malkovská a 3. místo pro Emu Pokšteflovou. Pro snowboardisty byl slalom náročnější, ale nakonec ho zvládli.  1. místo obsadila Stela Benešová, 2. místo Marcelka Horešovská a 3. skončila Mája Vančurová.  Ještě vyhlašujeme soutěž družstev, hodnotíme celý kurz, sníme dobroty a s radostí jdeme spát.

DEN ŠESTÝ - pátek

Nastává den balení, ale oblečení na svah necháváme nahoře a ještě před obědem si zvládneme zajezdit. Tentokrát už každý podle svého zkouší, co se naučil, a pokroky jsou hlavně u začátečníků obrovské. Což jsme koneckonců viděli i ve videorozborech. Poslední den konečně vysvítá sluníčko, ale zledovatělá sjezdovka působí nemalé problémy. Mája si narazí žebra, někteří lyžují jen chvíli a pak si dají raději čokoládu ve stánku. Nadšenci ale vydrží na svahu až do oběda. Karbanátky na cestu, nakládáme věci do autobusu a čeká nás tříhodinová cesta domů. Přijíždíme už za tmy a máme celý víkend na to, abychom si odpočinuli a nabrali síly do posledních dnů pololetí.

Datum vložení: 2. 2. 2024 16:47
Datum poslední aktualizace: 2. 2. 2024 16:56
Autor: Správce Webu