Plzeň nad zemí i pod zemí

Zveřejněno: 27. 6. 2022, zapsal: Irena Lepešková, přečteno: 184x

     21. 6. 2022 jsme my, žáci VII. třídy vyrazili na školní výlet. Nejeli jsme daleko „jen“ do našeho krajského města. Všichni známe plzeňské supermarkety, plzeňská kina, ZOO, Techmanii, ale s historickým centrem je to jinak, někteří tam nikdy nebyli. Své putování jsme začali procházkou po městských sadech. První jsme poznali Křižíkovy sady, s prolukou, kde je největší nástěnná malba v ČR, na které jsou zobrazeny všechny významné historické osobnosti a události Plzně. V Šafaříkových sadech jsme se vyfotili se sochou Spejbla a Hurvínka a zastavili se u lavičky Václava Havla. Příjemný stín jsme s užili u sochy Martina Kopeckého, významného měšťana Plzně, který se zasloužil o její rozvoj, proto sady nesou jeho jméno. Poslední část krásného parku tvoří Smetanovy sady. Naše putování centrem pokračovalo na náměstí Republiky, obdivovali jsme nové moderní kašny, katedrálu sv. Bartoloměje a především jeho 302 metrů vysokou věž. „Třešničkou“ výletu byla prohlídka historického podzemí, spleť chodeb, hloubka studen a vyprávění průvodce nás bavilo a zaujalo. Po „ochlazení“ v podzemí jsme se šli občerstvit a odpočinout do parčíku u Mlýnské strouhy. Před odjezdem domů jsme si užili i Palubu Hamburk u nádraží. Tato moderní stavba s vyhlídkou a posezením nás překvapila svým příjemným prostředím. Po cestě domů jsme si uvědomili, že nemusíme za krásami jezdit přes celou republiku, když jednu velkou krásu s bohatou historií máme vlastně přes kopec.