Svatomartinské rohlíčky u Berušek

Zveřejněno: 30. 11. 2020, zapsal: Veronika Svobodová, přečteno: 409x

Když se blížil svátek sv. Martina, tak jsme si s dětmi nejprve pověděli pověst, která se k Martinovi váže. O tom jaký život Martin žil a jak jednoho dne, když jel na svém koni, potkal žebráka, který ho prosil o pomoc. Martin bohužel neměl co by žebrákovi dal a tak se s ním podělil o svůj plášť. Přetnul ho mečem a půlku žebrákovi daroval. K tomuto příběhu se váže pečení svatomartinských rohlíčků - Martínků - rohlíků - podkov. Rohlíček může symbolizovat podkovu koně, na kterém Martin jel. Také je symbolem dobroty a empatie, protože se o rohlíček můžeme podělit s někým druhým, stejně jako se Martin podělil se žebrákem v nouzi o svůj plášť. Samozřejmě nesmíme opomenout na význam sv. Martina, který přijel na tzv. bílém koni, tedy že v daném období již může začít sněžit.

Nejprve jsme si rohlíčky zkusili vytvořit z modelíny, abysme si celý postup vyzkoušeli. Další den jsme si rohlíčky udělali z opravdového těsta. Mačkali jsme, váleli, rolovali, tvarovali a pomazávali vajíčkem. Děti si vzaly upečené rohlíčky domů a každý měl poté možnost se o rohlíčky podělit tak, jak bude chtít :)