Základní škola a Mateřská škola Osek
Úvod
Muzeum knihtisku
Wednesday, 09 December 2015

Ve středu 18. listopadu se žáci 7. třídy vydali do Plzně na exkurzi o Muzea knihy a knihtisku.  Expozice představuje Plzeň jako kolébku tisku v Čechách. V roce 1476 zde byla vytištěna první kniha – Statuta Arnošta z Pardubic. Prohlídková trasa byla nejprve zaměřena na začátky knihtisku u nás, seznámila žáky s nejdůležitějšími knihami vytištěnými od druhé poloviny 15. století do první poloviny 16. století v Plzni. Představuje především prvního – neznámého Tiskaře Arnoštových statu, ale i jeho následovníky – Mikuláše Bakaláře, Jana Mantuána Fencla nebo Hanse Pekka. Prohlédnout jsme si mohli  také makety tří prvotisků vytištěných v Plzni.

Další část prohlídky, nás zavedla po ochozech původní historické tiskárny a byla zaměřena přímo na proces výroby knihy. Viděli jsme ruční sazárnu i nástroje, které sazeč potřeboval, dále první sázecí stroje, stroje knihtiskové a různá zařízení potřebná pro knihtisk. Prohlídka pokračovala výstavou strojů používaných při závěrečné úpravě tiskovin: skládacího stroje, řezačky a drátošičky. Řezačku jsme si všichni mohli vyzkoušet. Z ochozů je vidět i současný tiskárenský provoz, především práce na ofsetovém tiskařském stroji.Návštěvu muzea jsme si všichni užili a získané vědomosti určitě využijeme v hodinách dějepisu. Foto

 
< Předch.   Další >
© 2019 Základní škola a Mateřská škola Osek
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.